Borówka amerykańska

Borówka amerykańska w ogrodzie - jak uprawiać i pielęgnować tę smaczną roślinę

Borówka amerykańska, znana również jako borówka wysoka, to krzew owocowy, który zdobywa coraz większą popularność w naszych ogrodach. Nie ma się czemu dziwić – oprócz smacznych owoców o niezwykłych w czytaj więcej »

wiśnia

Uprawa wiśni - na co zwrócić uwagę i jak ją przygotować?

W okresie letnim Polska daje nam ogrom możliwości jeśli chodzi o świeże owoce, po które będziemy mogli sięgnąć. Wśród tych cieszących się ogromną popularnością znajdują się wiśnie. Trudno wyobrazić s czytaj więcej »

orzechy LASKOWe

Czy warto posadzić leszczyny w ogrodzie?

Leszczyna (Corylus L.) jest rodzajem krzewów lub drzew z rodziny brzozowatych. W Polsce występuje powszechnie gatunek leszczyna pospolita, ale można spotkać inne gatunki występujące w uprawach. Choc czytaj więcej »

 

Czy warto posadzić leszczyny w ogrodzie?

Leszczyna (Corylus L.) jest rodzajem krzewów lub drzew z rodziny brzozowatych. W Polsce występuje powszechnie gatunek leszczyna pospolita, ale można spotkać inne gatunki występujące w uprawach. Chociaż kojarzona z obrzeżami lasów i zagajników, a także z wyższych stanowisk nad rzekami i potokami, często w pobliżu łęgów (na gruncie podmokłym leszczyna nie występuje), coraz częściej i chętniej jest uprawiana w ogrodach i sadach. Leszczynę zapyla wiatr, a krzew wydaje smaczne owoce o nazwie orzech laskowy.

Leszczyny w ogrodzie

Leszczyny w ogrodzie i tu kluczowa jest liczba mnoga, mogą być posadzone praktycznie w każdym miejscu, ale najlepiej będą się czuły na słońcu albo w półcieniu. Ważne, aby to były przynajmniej dwa drzewka, ponieważ jest to roślina obcopylna i do wydania owoców potrzebuje drugiego osobnika. Wyrośnie na każdej glebie, byleby nie była to gleba podmokła, jednak dla dobrego przyjęcia się i plonowania najlepsze są gleby próchnicze, żyzne i w miarę wilgotne. Przy glebach ubogich dobrze jest leszczynę wspomóc nieco nawozem.

Jedną z atrakcji leszczyny w ogrodzie są oczywiście orzechy LASKOWe cena, których na rynku jest stosunkowo wysoka. Są to wartościowe produkty i zalecane jest ich spożywanie w niewielkiej ilości codziennie. Uprawiając leszczynę dla orzechów warto wybrać odmianę z dużymi owocami, np.: "Olbrzym z Halle" albo "Orzech laskowy barceloński". Jednak orzechy nie są jedyną zaletą tego krzewu lub drzewka.

Orzech laskowy drzewo lub krzew można posadzić w szpalerze na obrzeżach ogrodu, gdzie z powodzeniem będzie spełniał funkcję wiatrołapu. Odpowiednio zaś duże sadzonki orzecha laskowego można wysadzać również pomiędzy innymi roślinami, urozmaicając tym samym urodę ogrodu lub sadu. Najlepiej robić to jesienią, a wiosną raczej jedynie wówczas, gdy leszczyna była wysadzona do doniczki i w niej uprawiana. Wydobyta z gruntu może się na obcym gruncie nie przyjąć.

Jakie gatunki leszczyny do ogrodu?

orzechy laskowe w ogrodzie są same w sobie atrakcyjne, ale można tę atrakcyjność jeszcze podnieść. Odmian gatunku leszczyna pospolita jest naprawdę wiele, a niektóre z nich w ogrodzie stają się jego ozdobami.

Wystarczy wskazać niektóre z odmian barwnych, do których należy m.in. orzech laskowy czerwony Lamberta. Zarówno liście, jak i owoce tej odmiany są zabarwione na czerwono, chociaż trafniej będzie określić ich kolor jako czerwony wpadający w fiolet. Poza urodą wizualną drzewko jest bardzo plenne, a wiec wydaje dużo owoców, a ponadto stosunkowo niskie, gdyż dorasta zaledwie do 3-4 metrów wysokości. Ułatwia to zarówno zbiór owoców, jak i pielęgnację rośliny.

Orzech laskowy sadzonki występują również barwnie w innych odmianach. Jest nią np. orzech laskowy Syrena, dorastający do 3-4 metrów wysokości, zakwitający na czerwono, ozdobiony wielobarwnymi liśćmi i na koniec owocami w kolorze czerwono-brązowym.

Leszczyny w ogrodzie sprawdzają się znakomicie, a jeżeli ogród jest duży lub mamy do czynienia z sadem, można pomyśleć również o czymś większym i wysadzić do gruntu sadzonkę orzecha włoskiego.

Artykuły powiązane