Borówka amerykańska

Borówka amerykańska w ogrodzie - jak uprawiać i pielęgnować tę smaczną roślinę

Borówka amerykańska, znana również jako borówka wysoka, to krzew owocowy, który zdobywa coraz większą popularność w naszych ogrodach. Nie ma się czemu dziwić – oprócz smacznych owoców o niezwykłych w czytaj więcej »

wiśnia

Uprawa wiśni - na co zwrócić uwagę i jak ją przygotować?

W okresie letnim Polska daje nam ogrom możliwości jeśli chodzi o świeże owoce, po które będziemy mogli sięgnąć. Wśród tych cieszących się ogromną popularnością znajdują się wiśnie. Trudno wyobrazić s czytaj więcej »

orzechy LASKOWe

Czy warto posadzić leszczyny w ogrodzie?

Leszczyna (Corylus L.) jest rodzajem krzewów lub drzew z rodziny brzozowatych. W Polsce występuje powszechnie gatunek leszczyna pospolita, ale można spotkać inne gatunki występujące w uprawach. Choc czytaj więcej »

 

Uprawa wiśni - na co zwrócić uwagę i jak ją przygotować?

W okresie letnim Polska daje nam ogrom możliwości jeśli chodzi o świeże owoce, po które będziemy mogli sięgnąć. Wśród tych cieszących się ogromną popularnością znajdują się wiśnie. Trudno wyobrazić sobie przydomowy ogród bez tej rośliny. Widać to również w statystykach, które wskazują, że po jabłoniach, gruszach i śliwach to właśnie Https://www.podkarpackiesady.pl/16-czeresnie-i-wisnie wiśnia należy do najczęściej sadzonych drzewek owocowych. Skoro więc cieszą się one tak dużą popularnością warto się im przyjrzeć, dowiedzieć się jak wyglądają takie kwestie jak: nawożenie, pielęgnacja, sadzenie czy taka kwestia jak wiśnia cena sadzonek.

Wiśnie - podstawowe informacje

Jeśli chodzi o wiśnie należy wskazać na ich dużą popularność ze względu na to, że jest to drzewko, które nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Jednocześnie gwarantują dostęp do pysznych owoców, które można na wiele sposobów wykorzystać w kuchni. Mówiąc o wiśni należy wskazać na to, że roślina dobrze radzi sobie na terenie całego kraju i charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz i zmieniające się warunki pogodowe. Nie wymaga szczególnych działań pielęgnacyjnych i tym samym uprawa nie będzie stanowić problemu.

Jakie odmiany wiśni spotykamy?

Mówiąc o tych drzewkach warto wskazać na to, że występują różne odmiany wiśni. Należy wskazać na trzy podstawowe grupy jeśli chodzi o wiśnie, które spotykamy w ogrodach:

szklanki - mają jasny miąższ i sok bez koloru, występują między innymi jako odmiana Ludwika czy Montomorency. To odmiana, która świetnie sprawdza się do deserów, wykorzystywana jest między innymi jako wiśnia do spożycia na świeżo.

sokówki - to wiśnia obecnie najczęściej występująca, ma bardzo ciemną skórkę, ciemny sok i występuje jako owoc, który sprawdza się w przetwórstwie przy konfiturach, sokach, nalewkach, charakteryzuje się lekko kwaśnym smakiem. Występuje w odmianach Łutówka i Nefris

czerechy - to trzecia grupa, raczej rzadko spotykana i jest to mieszanka wiśni i czereśni. Do tej grupy należy odmiana książęca.

Jeśli więc chodzi o wiśnie odmiany różnią się między sobą na tyle, że można wskazać ich charakterystyczne sposoby wykorzystywania w kuchni.

Uprawa i pielęgnacja

Tak jak zostało wskazane wiśnie nie mają szczególnych wymagań i poradzą sobie właściwie w każdych warunkach. Warto jednak mieć słoneczne stanowisko, ponieważ dzięki temu będzie można liczyć na lepszy smak owoców. Wiśnie powinno się sadzić na wiosnę albo jesienią. Wiśnie należy sadzić w dołkach nieco większych niż system korzeniowy. Nie trzeba specjalnie nawozić wiśni, można ewentualnie zastosować obornik bądź nawóz do drzewek owocowych o mineralnym charakterze. Jesienią można wzmocnić roślinę preparatem potasowym, a ograniczyć azot, co pozwoli w kolejnym roku cieszyć się doskonałymi owocami.

Chcąc uzyskać doskonałe owoce warto wybierać sadzonki z pewnego źródła o dobrym systemie korzeniowym. Jeśli chodzi o wiśnie cena sadzonek nie powinna przekroczyć 20 złotych. Warto jednak zaglądać do pewnych źródeł, by mieć gwarancje, że nie będzie uszkodzonych korzeni. Zaglądając pod hasło wiśnia ceny można spotkać się z ofertą, gdzie dostępne są sadzonki zarówno wiśni w różnych odmianach jak i doskonałej jakości sadzonki czereśni.